Vinice Školního zemědělského podniku Žabčice, který je součástí Mendelovy univerzity v Brně, náleží jednak do Velkopavlovické vinohradnické podoblasti, její nejsevernější části,jednak do Mikulovské podoblasti.

Nepříznivé půdní podmínky pro polní výrobu umožňují rozšíření pěstování vinné révy kvalitních odrůd, nejzastoupenějšími odrůdami jsou: Rulandské šedé, Muller - Thurgau, Sauvignon, Tramín, Pálava a Veltlínské zelené. Z modrých odrůd se s místními podmínkami nejlépe vyrovnává Svatovavřinecké. Mimořádně kvalitní vína jsou tradičně vyráběna z hroznů Pálavy, Rulandského šedého a Tramínu. V rámci sortimentu, potřebného k výukové činnosti, je pěstováno 25 odrůd včetně některých zajímavých kříženců.

O kvalitě hroznů a následně i vína, která je ovlivněna kvalitou ošetření proti chorobám a škůdcům, svědčí skutečnost, že Školní zemědělský podnik Žabčice v posledních pěti letech získal na Valtických vinných trzích 14 zlatých, 4 stříbrné a 4 bronzové medaile. Nejvyšší ocenění si odnáší vína školního podniku i z místních výstav a pravidelně bývají vína pracoviště Žabčice hodnocena i jako šampióni výstav. V roce 2005 byla velmi citlivě provedena rekonstrukce nádherného historického vinného sklepa v obci Ledce. Tím byly získány velmi vhodné prostory jak pro archivní skladování vína, tak i pro reprezentační účely univerzity.

Historie zrodu Akademické vinotéky se datuje do podzimu roku 2005, kdy jsme ve snaze zvýšit prodej vín z ŠZP Žabčice, přistoupili k opakovanému závozu vína do areálu Mendelovy univerzity v Brně v období mladého - svatomartinského vína a poté o Vánocích a Velikonocích.

Odezva na tyto jednorázové nepravidelné prodeje byla velmi kladná, jak ze strany studentů, tak i zaměstnanců univerzity. Proto vznikla myšlenka prodeje Akademického vína v podnikové prodejně, resp. vinotéce. Slavnotstní otevření Akademické vinotéky proběhlo v květnu 2007. Od té doby se těší zájmu milovníků dobrého moravského vína.

 

 

 

Většina nabízených vín je uvedena v e-shopu, vína v menších partiích jsou k zakoupení přímo na prodejně.